Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
Dzieci, które rodzą się w naszej szerokości geograficznej, mają najczęściej oczy niebieskie. Jednak to, jaki kolor ostatecznie będzie miał maluszek, okaże się za kilka dobrych miesięcy. Początkowy brak barwnika sprawia, że widzimy barwę z głębszej warstwy oka. Stąd właśnie piękne, niebieskie oczy u noworodków.
Wokół źrenicy znajdują się barwne komórki produkujące melaninę. Jest to barwnik, którego produkcja stopniowo zwiększa się, aż jest go tyle, że ustala się ostateczny kolor oczu. Barwą oczu dziecka najlepiej chwalić się po pierwszych urodzinach.
Pamiętajmy, że poród dla maluszka to nie lada wysiłek. Czasem zdarza się, że białka oczu są zaczerwienione (przekrwione), a powieki mogą być opuchnięte. Z tych powodów trzeba też czasu, by noworodek mógł częściej zaszczycić nas swoim spojrzeniem.
CZYTAJ TEŻ:
Także natężenie światła jest dla noworodka nowością i trudnością w jednym. Dlatego zamknięte powieki chronią przed nim oczy, które stopniowo przyzwyczajają się do zmian. Ważne jest, by pamiętać, że noworodek nie lubi ostrego światła. Gdy błyśnie flesz aparatu fotograficznego, widać jak mruga i zamknięciem oczu broni się przed nim. Dlatego wyłączajmy flesz robiąc pamiątkowe zdjęcia.
W pierwszej godzinie po porodzie, w ciele mamy i jej dziecka, utrzymuje się wysoki poziom adrenaliny. Efektem jej działania są rozszerzone źrenice. Oczy maluszka są wtedy najczęściej szeroko otwarte, a mamy zafascynowane są nimi i z zachwytem wpatrują się w nie. Te spojrzenia, podczas pierwszego kontaktu z maluszkiem po porodzie, są ważnym czynnikiem dla zapoczątkowania relacji matki z dzieckiem. Aby nie zaburzać tej chwili, warto zadbać o zmniejszenie oświetlenia w pomieszczeniu do minimum. Wzrok dziecka będzie miał lepsze warunki do adaptacji do nowych warunków.
Noworodek początkowo ogląda świat niezbyt wyraźnie. Dopiero z czasem zaczyna zwracać uwagę na źródło światła i odwraca głowę w jego kierunku. Na początku najlepiej widzi z odległości 20-30 cm. To akurat tyle, ile wynosi odległość między twarzą mamy a dziecka podczas karmienia piersią. Gdy nie śpi, czyli w rzadkich chwilach czuwania, przypadkowo wodzi oczami po otoczeniu, ale nie umie jeszcze skupić wzroku na dłużej. Twarz pojawiająca się w pobliżu maluszka, przyciąga niewątpliwie uwagę dziecka, a gdy zbliży się, to chętnie się w nią wpatruje na miarę swoich możliwości.
Dynamika rozwoju narządu wzroku jest bardzo duża. To najbardziej złożony zmysł, a jednocześnie jeden z najmniej dojrzałych systemów w organizmie dziecka. Oczy noworodka potrzebują długiego treningu, aby mogły widzieć prawidłowo. Dlatego możliwe jest stymulowanie wzroku, ale ważne jest dostosowanie zabawek do możliwości odbioru dziecka.
Noworodek nie rozróżnia kolorów, ale lubi kontrasty. Dlatego w okresie noworodkowym, najatrakcyjniejsze są zabawki w kontrastujących barwach, np. czarno-białe. To nie muszą być żadne wymyślne kształty i materiały. Wystarczy wydrukować czarno-biały obrazek i zawiesić przy łóżeczku w zasięgu wzroku maluszka. Może to być wzór geometryczny na białym tle. Można też skorzystać z gotowych produktów. Dodajmy do zabawy jeszcze momenty, kiedy noworodek patrzy na twarz mamy czy taty, na której skupia na chwilę wzrok, z czasem coraz dłużej i naprawdę nie trzeba na początek nic więcej. To pozwala też budować więź z maluszkiem.
Co widzi noworodek? Czytaj dalej >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.04.23 21:27
ja to wiedziałam, że kolor oczu zmienia się! moja siostrzenica miała kilka miesięcy niebieskie oczy! gdy miała pół roku zmienił jej się na piwny!
Patrycja Sobolewska 2016.04.19 08:47
wlasnie slyszalam aby stymulowac wzrok :)
JC1994 2016.04.19 00:05
Nie miałem pojęcia że kolor oczu powstaje się dopiero po kilku miesiącach. Ciekawy artykuł, można się zdziwić jak wiele rzeczy nie wiemy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.